poniedziałek, 7 listopada 2011

Się dzieje we Wrocławiu - Jazztopad 2011

Fred Hersch, fot. Steve J Sherman

Koncert giganta jazzu – Sonny’ego Rollinsa – rozpocznie tegoroczną edycję festiwalu Jazztopad! Premiera utworu Uri Caine’a, polsko-niemiecki maraton jazzowy, kolejna odsłona JazzPlaysEurope LABORATORY,  warsztaty mistrzowskie – to tylko niektóre z wydarzeń, które czekają nas podczas festiwalu.

W ciągu trzech ostatnich lat udało się zbudować festiwal, który uznawany jest za jedno z najbardziej znaczących przedsięwzięć jazzowych nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Dzieje się tak głównie z powodu bardzo rzadkiej formuły festiwalu: koncerty są przygotowywane specjalnie na zamówienie. W ciągu ostatnich trzech edycji udało się zaprosić po raz pierwszy do Wrocławia najważniejszych artystów jazzowych na świecie i namówić ich, żeby specjalnie na festiwal napisali nowe kompozycje. I tak Jazztopad stał się festiwalem, na którym gwiazdy chcą mieć premiery swoich utworów!
Konsekwentnie udaje się realizować koncepcję prezentowania największych gwiazd jazzu. W listopadzie 2011 roku festiwal rozpocznie się od wydarzenia, które z pewnością będzie jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym wydarzeniem jazzowym w naszym kraju. 6 listopada w  Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej wystąpi sam Sonny Rollins. Będzie to jego jedyny koncert w Polsce. Saxophone Collosus – to nie tylko tytuł przełomowego albumu Rollinsa, ale także przydomek określający jego wyjątkową pozycję w świecie jazzu. Dwukrotny laureat Grammy, zdobywca „muzycznego Nobla” – Polar Music Prize, seryjny zwycięzca plebiscytów magazynów jazzowych. Rollins to ostatni  z gigantów jazzu, ogniwo łączące współczesną muzykę z legendami. Louis Armstrong, Miles Davis, Billie Holiday – Rollins grał z największymi z wielkich. Przez ponad pół wieku kariery muzyk tworzył kompozycje i albumy, które wpisały się historię jazzu. Najważniejsze to „Saxophone Colossus”, „Tenor Madness” czy „The Freedom Suite”.

Koncert kolejnych gwiazd Jazztopadu: Davida Liebmana i Richiego Beiracha będzie jedynym w Europie. Współpraca tych dwóch artystów trwa już niemal 40 lat i jest bardzo intensywna. Saksofon/fortepian to rzadka kombinacja w jazzie, ale poruszające dialogi dwójki artystów potwierdzają niewątpliwy urok grania w tak małym składzie. David Liebman swoją jazzową podróż zaczynał w latach 70-tych od mocnego wejścia – pierwsze zespoły tworzył z m.in. Elvinem Jonesem, Milesem Davisem i Chickiem Coreą. Brał udział w nagraniu ponad 100 płyt. Dojrzała harmonia, wyrafinowana liryka i niezwykła kolorystyka plasują Richiego Beiracha w jednej lidze z Keithem Jarrettem i Chickiem Coreą. Jego umiejętności doceniała światowa czołówka, do współpracy zapraszali go Stan Getz, Lee Konitz czy Chet Baker.
Niezwykle interesującym wydarzeniem festiwalu będzie projekt 24 hour run. Podczas 24 Jazz Marathon będzie miał miejsce cały konglomerat wydarzeń związanych z polskim i niemieckim jazzem. Koncerty, wizualizacje, panele dyskusyjne, pokazy filmowe, gotowanie z muzykami… Wszystko w przestrzeni miejskiej Wrocławia – historycznego łącznika Polski i Niemiec. Na potrzeby wydarzenia zaadaptowane będą: Pasaż pod Błękitnym Słońcem, Filharmonia Wrocławska, kluby muzyczne, prywatne mieszkania oraz centra handlowe. Maraton jazzowy na zakończenie Jazztopadu będzie prezentował najciekawszych młodych muzyków jazzowych z Polski i Niemiec, DJ-ów i artystów wizualnych, a Wrocław skupi kreatywnych twórców z obu stron Odry, publiczność, dziennikarzy i przechodniów. W centrum tego interdyscyplinarnego projektu jest współczesna scena artystyczna i kulturowa obu krajów. Jego celem jest zainicjowanie i promocja kooperacji między polskimi i niemieckimi instytucjami oraz artystami z Północnej Nadrenii i Westfalii.
Kolejnym niezwykłym koncertem będzie premiera kompozycji napisanej na zamówienie festiwalu przez Uri Caine’a. Pianista żydowskiego pochodzenia połączył solidne akademickie wykształcenie (także kompozytorskie) z niemal bezgraniczną otwartością oraz elastycznością stylistyczną. Największą sławę przyniosły mu tyleż obrazoburcze, co erudycyjne opracowania wielkich klasyków. Mahler na klezmerską nutę, Bach i latynosi, Mozart w Arabii albo Wagner w knajpie? Caine to eklektyzm w najlepszym wykonaniu. Pianista bardzo uważnie śledzi kierunki rozwoju światowego rynku muzycznego, czerpie pomysły z jego aktualnych tendencji i mód. Na Jazztopad Uri Caine przygotował rzecz specjalnie dla festiwalowej publiczności: kompozycję dla Lutosławski Quartet, otwartego i kreatywnego zespołu Filharmonii
Wrocławskiej, skupiającego się przede wszystkim na wykonywaniu muzyki współczesnej oraz XX wieku.
Współpracą z Jazztopadem interesują się najważniejsze festiwale jazzowe w Europie. Chodzi tu m.in. o zaproszenie do inicjatywy o nazwie Take Five Europe, która zapoczątkowana była przez London Jazz Festival w 1994 roku, co jest dla Jazztopadu wielkim wyróżnieniem. Jako jedno z niewielu wydarzeń kulturalnych we Wrocławiu Jazztopad otrzymał Patronat Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w 2011 roku. Jest to niezwykle ważny dowód uznania dla Jazztopadu jako festiwalu prezentującego szanse i możliwości, które niesie integracja europejska.
Spędź listopad z jazzem!

Program Festiwalu JAZZTOPAD 2011

 6.11.2011 Audytorium Regionalnego Centrum Turystyki Biznesowej we Wrocławiu Sonny Rollins jedyny koncert w Polsce

12.11.2011 Sala koncertowa Filharmonii Wrocławskiej
Fred Hersch Trio pierwszy raz w Polsce
                                
13.11.2011 Sala koncertowa Filharmonii Wrocławskiej
Bobo Stenson/Jon Fält jedyny koncert w Polsce

19.11.2011 Sala koncertowa Filharmonii Wrocławskiej
David Liebman/Richie Beirach jedyny koncert w Europie

20.11.2011 Sala koncertowa Filharmonii Wrocławskiej
JazzPlaysEurope: LABORATORY 3 jedyny koncert w Polsce

26/27.11.2011 Sala koncertowa Filharmonii Wrocławskiej
24 hour run projekt będący częścią Sezonu Kultury Północnej Nadrenii i Westfalii w Polsce

27.11.2011 Sala koncertowa Filharmonii Wrocławskiej
Uri Caine + Lutosławski Quartet premiera kompozycji na zamówienie festiwalu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz