czwartek, 10 marca 2011

Warto odwiedzić

4871 / 3 (luty-kwiecień 2011)

fot. Synagoga przed renowacją (mat. Fundacji Bente Kahan)
 Synagoga Pod Białym Bocianem
ul. Pawła Włodkowica 7
Wrocław







Pamiętam jeszcze za czasów studenckich, że zawsze, gdy przechodziłem obok wrocławskiej Synagogi pod Białym Bocianem budził się we mnie jakaś żal i niezgoda na fakt, że ten budynek – w którym widać było pogruchotane młotem historii ślady dawnej świetności – tak bezsensownie marnieje. I przeczucie, że przecież mogłoby dziać się tu coś pięknego. I oto po kilku latach lustro historii odwraca się – dzisiaj Synagoga kwitnie, żyje, uwodzi. Jak do tego doszło? Między tym kwitnącym „dzisiaj”, a czasem, gdy budynek był odarty zarówno z godności przysługującej bożnicy, jak i z tynków, był okres intensywnej pracy pojedynczych ludzi i całych środowisk nad przywróceniem mu życia i świetności.

Początki prac renowacyjnych obiektu sięgają roku 1996, kiedy to budynek został przekazany Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. W 2005 roku z inicjatywy Bente Kahan, norweskiej artystki żydowskiego pochodzenia, zostało utworzone w synagodze Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej. Rok później Bente wraz z lokalnym przedsiębiorcą Maciejem Sygitem założyła Fundację Bente Kahan. W ramach wspólnych działań zmierzających do zakończenia renowacji synagogi, Fundacja połączyła siły z wrocławskim oddziałem Związku Gmin Wyznaniowych w RP. Dzięki uzyskanym od Gminy Miasta Wrocław środkom możliwe było przeprowadzenie kompleksowych prac  renowacyjnych (zewnętrza elewacja oraz dziedziniec) bazujących na istniejących archiwalnych zdjęciach.

Efekt? 6. maja 2010 oficjalnie zakończono remont budynku. Wtedy też odbyła się  wystawa inauguracyjna pt. „Historia Odzyskana – Życie Żydów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku”, którą nadal można tam zobaczyć. Obecnie Synagoga pod białym Bocianem służy społeczności żydowskiej jako świątynia, wszystkim
wrocławianom jako centrum kulturalno-edukacyjne. 

Synagoga po renowacji














Synagoga pod Białym Bocianem wraz z cerkwią prawosławną oraz kościołami rzymskokatolickim i ewangeliczno-augsburskim tworzy Ścieżkę Kulturową Czterech Świątyń we Wrocławiu. Dzięki kompleksowej renowacji budynek nie tylko odzyskał wymiar sakralny, ale także stał się ważnym ośrodkiem na kulturalnej mapie Wrocławia. Od 1999 r. odbywają się tu comiesięczne hawdalowe koncerty muzyki żydowskiej oraz – to późną wiosną – Festiwal Kultury Żydowskiej „Simcha”.

Oprócz koncertów organizowane są także inne cykliczne inicjatywy kulturalne, jak choćby Dzień Izraela, Dzień Wzajemnego Szacunku wraz z obchodami Nocy Kryształowej. Synagoga jest także przyjaznym miejscem dla innych przedsięwzięć: wystaw, warsztatów i projekcji filmów,  konkursów i przedstawień teatralnych. Najbardziej spektakularne z tych ostatnich to: „Głosy z Theresienstadt” i „Wallstrasse 13”. Wrocławska Synagoga pod Białym Bocianem, rozpięta miedzy Warszawą, Berlinem i Pragą,  jest nie tylko międzynarodowym centrum kulturalnym w geograficznym wymiarze, ale także w tym najbardziej realnym: jako ośrodek propagowania międzywyznaniowej  tolerancji  i wzajemnego szacunku między różnymi kulturami i tradycjami.


Na co warto wybrać się do Synagogi Pod Białym Bocianem?
 
24.03 - Tania Tagaq  - koncert
07.04 - Kapela ze Wsi Warszawa - koncert
17.04 - Chango Spasiuk - koncert

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz